Forum www.konopnica.fora.pl Strona Główna www.konopnica.fora.pl
Forum Mieszkańców Gminy KONOPNICA
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dzwonnica w Konopnicy
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.konopnica.fora.pl Strona Główna -> Historia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
klossser
Użytkownik
Użytkownik



Dołączył: 05 Maj 2008
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: KZB

PostWysłany: Nie 11:18, 18 Sty 2009    Temat postu:

Mam pytanie. Obok plebani w Konopnicy oraz domu ks. kanonika znajdują się jakieś zabudowania. Może ma ktoś informację jaką spełniały one funkcję i kiedy zostały wybudowane? One są raczej już nieużywane i zniszczone ale może to były kiedyś budynki gospodarcze?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
hubertkm
Użytkownik
Użytkownik



Dołączył: 08 Lut 2015
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:47, 08 Lut 2015    Temat postu:

archeo16 napisał:
Znalazłem ostatnio w internecie dobrze przygotowaną listę obiektów i budynków z województwa lubelskiego, które są wpisane do rejestru zabytków. Niektóre gminy, w tym chwalona już kilkakrotnie przede mnie gmina Strzyżewice, mogą pochwalić się sporą ilością wpisów na tą listę. A jak jest z naszą gminą? Są dwa wpisy do rejestru zabytków, nie wiem czy są jedynymi, czy może autorzy strony coś przegapili. Na liście znalazły się: dworek w Motyczu z XIX wieku i cmentarz w Konopnicy.

Trochę mnie to dziwi a nawet bulwersuje. Nie chcę mi się wierzyć żeby np. kościół w Konopnicy z pocz. XX wieku nie był prawnie chronionym zabytkiem. Nie będę wspiminał już o dzwonnicy. Sami wiemy jak jest. Tak czy owak sprawa jest do zbadania...


Pytania w tym zakresie powinien Pan kierować do Lubelskiego Wojewódzkiego Kosnerwatora Zabytków, ul. Archidiakońska 4, który prowadzi rejestr zabytków i jest jedynym organem, który może obejmować zabytki tą formą ochrony.
Inną formą ochrony są ustalenia w miejscowym planie zagospodarowanie przestrzennego, które określa się dla zabytków ujętych w gminnej ewidencji zabytków, prowadzonej przez wójta, ale w uzgodnieniu z LWKZ.

Na marginesie: cmentarz w Konopnicy nie jest zabytkiem w gminie Konopnica, tylko położonym na terenie miasta Lublin.

Nawiązując do "lochów" - jak Polska długa i szeroka w niemal każdej miejscowości są legendy o lochach. Czasem mają one pokrycie z rzeczywistości i realia potrafią być zaskakujące, ale najczęściej są to po prostu piwnice z okresu nowożytnego lub dawne krypty kościelne. W przypadku Konopnicy my bardzo mało wiemy o starym kościele. Przy okajzi, poszukuję jego fotografii - nie znam żadnych, czy ktoś z Państwa gdziekolwiek, kiedykolwiek widział jakąkolwiek fotogarfiętego koscioła? Nowy kościół ma ich trochę, również z okresu tużpo budowie w l. 1904-1906, ale żadnych zdjęć starego nie znalazłem dotychczas. W przypadku Zemborzyc zachowało się zdjęcie starego koscioła, publikowane przez R. Łozińskiego w jego książce o Zemborzycach, a ostatnio w ksiażeczce "Zemborzyce 1364-2014", wydanej z okazji 650-lecia wsi.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
hubertkm
Użytkownik
Użytkownik



Dołączył: 08 Lut 2015
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:53, 08 Lut 2015    Temat postu:

archeo16 napisał:


Tak się zastanawiamy, jak wyglądał stary kościół, który po wybudowaniu obecnego stał się niepotrzebny. Musiał przecież stać jeszcze na pocz. XX wieku, zanim gotowy był nowy. Fajnie by było ustalić chociaż plan budowli, rozmiary itd.



"Wystarczyłoby" przeprowadzić badania archeologiczne. Niestety ale źródła pisane szczegółowo o jego formie nie mówią, przynajmniej te, które znam, wizytacje biskupie z XVIII w., opisują kościół jako prosty, jednonawowy z mniejszym prezbiterium, murowany - i tyle.
Biorąc pod uwagę kontekst, kościoły, które powstają ok. 1650 roku w Lublinie i okolicy, to zapewne była to budowla podobna do kościołą bernardynek w Lublinie (ob. jezuitów przy Królewskiej) lub kościoła reformatów św. Kazimierza (dziś część browaru przy Bernardyńskiej) albo kościoła w Bełżycach, gdzie sprzed 1650 jets prezbiterium, ale nawa jest późniejsza.

Łopata by wszystko pokazała, a nawet georadar mógłby wiele dać.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.konopnica.fora.pl Strona Główna -> Historia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin